Celem terapii seksuologicznej jest poprawa funkcjonowania w sferze seksualnej i płciowej osoby lub pary. Pierwsza wizyta stwarza okazję do przyjrzenia się trudnościom oraz omówienia możliwych form wsparcia.

Spektrum dysfunkcji w sferze seksualnej dotyczące kobiet i mężczyzn jest szerokie. Konsultacje mogą odbywać się w zakresie trudności z uzyskaniem przyjemności seksualnej, trudnościami z uzyskaniem orgazmu i podniecenia, niskiego libido, zaburzeń popędu seksualnego, bolesnego współżycia: ból genitalno-miedniczy/zaburzenia penetracji o charakterze dyspareunii lub pochwicy u kobiet, trudność z utrzymaniem erekcji, zaburzenia ejakulacji i orgazmu u mężczyzn. Niektóre osoby mogą mieć niejasność co do własnej orientacji seksualnej lub doświadczać trudności z jej akceptacją. Zdarza się, że osoba lub para w rzeczywistości nie boryka się z zaburzeniem seksualnym, a powodem dysfunkcji w sferze seksualności są błędne przekonania na jej temat i stereotypy.

Podczas pierwszych konsultacji przeprowadzany jest dokładny wywiad seksuologiczny, który ma pomóc osobie terapeuty jak najpełniej zrozumieć problem oraz zapoznać się z aspektem dotyczącym relacji partnerskiej. Może się zdarzyć, że osoba, która zgłasza się do seksuologa zostanie poproszona o zrobienie dodatkowych badań (np. poziomu oznaczenia hormonów). W trakcie terapii seksuologicznej terapeuta zleca wykonywanie pracy własnej w domu, która z kolei omawiana jest na części sesji. Ćwiczenia mają na celu lepsze poznanie własnego ciała, zrozumienie mechanizmów wpływających na seksualność oraz pogłębienie kontaktu z ta sferą.