Nazwa EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing),  po przetłumaczeniu na język polski oznacza terapię odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych. Terapia EMDR to terapia ustrukturyzowana i oparta na badaniach naukowych. W praktyce oznacza to, że terapeuta EMDR w swojej pracy posługuje się przebadanymi naukowo protokołami, stworzonymi do pracy z określonymi problemami pacjenta.

Jak działa EMDR?

To co wyróżnia EMDR to włączenie do rozmowy bilateralnej stymulacji w proces leczenia Bilateralna stymulacja to przykładowo horyzontalny ruch ręką z jednej strony na drugą, podczas gdy pacjent podąża za nią wzrokiem. Może to być również tzw. tapping – stymulacja dotykowa, polegająca na naprzemiennych klepnięciach prawej i lewej dłoni. Udowodniono, że odpowiednie stymulowanie zmysłów podczas mówienia o trudnych doświadczeniach przyśpiesza proces zdrowienia i czyni wydajniejszym proces przetwarzania informacji – a tym samym łagodzenia ich negatywnego wpływu na tu i teraz.

Dla kogo EMDR?

Początkowo EMDR był stosowany w leczeniu traumy, ale obecnie jest skuteczną formą psychoterapii w leczeniu traum prostych i złożonych, fobii, zaburzeń lękowych i depresji. Terapia EMDR jest aktualnie rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne i Psychiatryczne i Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego.

 

Więcej informacji na stronie Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR: https://emdr.org.pl/