Kiedy para lub małżeństwo przechodzi przez trudny czas, może zgłosić się do terapeuty prowadzącego terapię par, który spróbuje pomóc partnerom zrozumieć, co dzieje się w ich relacji. Terapia par może pomóc w osiągnięciu większej intymności oraz w poprawie relacji między partnerami na różnych płaszczyznach.

Do kogo skierowana jest terapia par?

Terapia par skierowana jest zarówno do osób pozostających w związkach formalnych jak i nieformalnych oraz do par mężczyzn i kobiet, jak i par jednopłciowych. Cele terapii są ustalane w procesie konsultacji z obojgiem partnerów poprzez wspólne zdefiniowanie trudności występujących w związku i zadeklarowanie wspólnej pracy nad poprawą jakości funkcjonowania związku. Terapię par może prowadzić jeden lub dwóch terapeutów. Sesje, czyli spotkania pary z psychoterapeutą mogą być dłuższe niż w przypadku terapii indywidualnej i trwają zwykle od 70 minut do 90 minut.

Częstym elementem pogarszającym funkcjonowanie w parze jest odmienne postrzeganie zadań czy tak zwanego rozkładu sił w relacji. Pary zgłaszające się po pomoc mogą przeżywać różnego typu dylematy związane z brakiem równowagi w relacji: np. jedna z osób w parze czuje, że jej potrzeby są niezauważane lub umniejszane, różny jest poziom zaabsorbowania pracą zawodową oraz obowiązkami domowymi, jeden z partnerów czuje, że zawsze udziela wsparcia emocjonalnego drugiemu. Zadaniem terapii par jest wtedy przywrócenie harmonii w relacji, znalezienie sposobu na funkcjonowanie akceptowalne dla obojga/obu partnerów, a niekiedy wsparcie w rozstaniu się, jeśli partnerzy podejmą taką decyzję.

Obszary oddziaływań w terapii par

Podczas sesji terapeutycznej pary zajmują się wspólnymi dylematami czy sytuacjami kryzysowymi, które ich poróżniły i negatywnie wpłynęły na jakość wspólnego życia. Można wyodrębnić kilka podstawowych obszarów skutecznej terapii par. Oto one:

  • Terapia zmienia pogląd na relacje – buduje bardziej obiektywne spojrzenie na związek. Ważnym elementem tego procesu jest redukowanie wzajemnych oskarżeń i nauka spostrzegania swoich emocji. Dzięki wspólnemu przyglądaniu się rodzajowi więzi oraz sposobom interakcji między partnerami para zaczyna widzieć siebie oraz zachodzące między nimi wymiany, rozumieć pewne mechanizmy działania oraz towarzyszące im emocje.
  • Terapia par modyfikuje dysfunkcyjne zachowania – zachęca do zmiany sposobu,w jaki partnerzy zachowują się wobec siebie. Poza zmianą spojrzenia na relację, terapeuta pracuje z parą nad zmianą zachowania partnerów na takie, w którym nie ma przemocy fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej czy innych dysfunkcyjnych zachowań.
  • Terapia par redukuje unikanie emocji -partnerzy, którzy nie wyrażają wprost swoich emocji i myśli mogą w konsekwencji oddalać się od siebie. Dlatego kolejnym aspektem terapii par może być pomoc w nazywaniu i ujawnianiu tych uczuć oraz myśli, które do tej pory były ukrywane lub wiązały się z lękiem przed odrzuceniem ze strony partnera.
  • Terapia par poprawia komunikację – skutecznekomunikowanie się jest bardzo istotnym elementem dobrej relacji. Podczas terapii para będzie uczyła się komunikować w taki sposób, aby szanować się wzajemnie. Mowa tu o komunikacji nastawionej na słuchanie, otwartość i próbę zrozumienia drugiej strony, bez oceniania, krytyki czy umniejszania. Innymi słowy pary na terapii uczą się rozmawiać ze sobą, jakie rodzaje komunikacji są skuteczne, a jakie będą źródłem konfliktów.
  • Terapia par promuje mocne strony – partnerzy przy wsparciu terapeuty poznają zasoby i mocne strony związku, aby budować jego odporność na sytuacje kryzysowe. Równie ważne, jak szukanie sposobów na rozwiązywanie trudności w związku, jest dostrzeganie i podkreślanie tych obszarów, w których para funkcjonuje dobrze i skutecznie. Takie działanie pozwala czerpać więcej radości i satysfakcji z relacji.